Szklarnie

Nawadnianie szklarni i namiotów foliowych

NAWADNIANIE SZKLARNI I NAMIOTÓW FOLIOWYCH

Nawadnianie upraw szklarniowych wymaga szczególnej dokładności i precyzji, dlatego proponujemy naszym Klientom całą gamę systemów kroplujących. Charakteryzują się one niezawodnością w działaniu, a także minimalnymi kosztami podlewania. Dla upraw ogrodniczych w tunelach lub szklarniach doskonałym rozwiązaniem jest indywidualne nawadnianie kropelkowe za pomocą emiterów pracujących na niskich ciśnieniach wody. Najbardziej popularnymi emiterami są emitery z kompensacją ciśnienia wody, które rozdzielają wodę równomiernie na całym odcinku. Alternatywnym rozwiązaniem indywidualnego nawadniania roślin jest zastosowanie kapilar. Zaletą nawadniania kropelkowego, zarówno za pomocą kroplowników jak i kapilar, jest przede wszystkim bardzo duża oszczędność wody i małe ryzyko przenoszenia chorób grzybowych, gdyż woda dozowana jest bezpośrednio w rejon systemu korzeniowego roślin, podczas gdy liście pozostają suche. Innym rozwiązaniem służącym do nawadniania szklarni i tuneli jest wykorzystanie mikrozraszaczy. Mikrozraszacze są alternatywą napowierzchniowych linii kroplujących. Zamiast małych otworów w przewodach doprowadzających wodę, co kilkanaście czy kilkadziesiąt centymetrów umieszczane są mikrozraszacze, których praca podobna jest do działania dyszy opryskiwacza. 

W ofercie handlowej najpopularniejsze są:

  • Emitery kroplujące
  • Zamgławiacze, mikrozraszacze

Nawadnianie upraw szklarniowych wymaga szczególnej dokładności i precyzji , dlatego proponujemy naszym Klientom całą gamę systemów kroplujących. Charakteryzują się one niezawodnością w działaniu, a także minimalnymi kosztami podlewania. Systemy kroplujące można podzielić na:

  • kroplowniki
  • kapilary
  • linie kroplujące
  • zamgławiacze

W zależności od upraw, oferujemy różnorodne systemy nawadniania i zraszania.

Dla upraw ogrodniczych w tunelach lub szklarniach doskonałym rozwiązaniem jest indywidualne nawadnianie kropelkowe za pomocą emiterów, pracujących na niskich ciśnieniach wody. System ten ma zastosowanie w uprawie warzyw, roślin ozdobnych, uprawie pojemnikowej oraz na podłożach sztucznych w szklarniach. Jest to metoda punktowego nawilżania gleby poszczególnych roślin przefiltrowaną, czystą wodą w postaci pojedynczych kropel. Nawadniane z nawożeniem to wzbogacenie używanej wody w nawozy.

W zależności od potrzeb stosuje się emitery o różnej wydajności, od 2 do 8 l/h i dzieli się je na dwa rodzaje:

  • z kompensacją
  • bez kompensacji ciśnienia wody

Jednak najbardziej popularne są emitery z kompensacją ciśnienia, które rozdzielają wodę jednakowo na całym odcinku.

Alternatywnym rozwiązaniem indywidualnego nawadniania roślin jest zastosowanie kapilar. Standardowa ich długość to 80cm, a średnica: 0,7; 0,8; 0,9 lub 1,0 mm (wiąże się z tym mniejszy lub większy wydatek wody - od 2 l/h do 6,5 l/h przy ciśnieniu 1 atm). Kapilary połączone są z przewodem zasilającym rozciągniętym wzdłuż rzędów nawadnianej uprawy. Zaletą nawadniania kropelkowego, zarówno za pomocą kroplowników jak i kapilar, jest przede wszystkim bardzo duża oszczędność wody i małe ryzyko przenoszenia chorób grzybowych, gdyż woda dozowana jest bezpośrednio w rejon systemu korzeniowego roślin, podczas gdy liście pozostają suche.

"AQUA - Grupa SBS"

ul. Marii Skłodowskiej-Curie 25
   65-124 Zielona Góra

Telefon: +48 68 456 76 04
Fax: +48 68 324 08 51
E-mail: nawadnianie@aqua.net.pl

Godziny otwarcia:

pn-pt: 07:00 - 16:00
sob: 08:00 - 14:00